SaaS Nedir ?

Daha önce SaaS kavramını hiç duymamış olsanız bile aslında ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Şu anda bile bir SaaS sistemi kullanmaktasınız.

Daha önce SaaS kavramını hiç duymamış olsanız bile aslında ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Şu anda bile bir SaaS sistemi kullanmaktasınız. Hatta bahse girerim yan sekmenizde bir başka SaaS yazılımını kullanıyorsunuz. SaaS, Google’dan Facebook’a hatta DIGITA Blog’a kadar uzanan bir yapı. Peki SaaS tam olarak nedir ?

Software as a Service (SaaS), yazılım uygulamalarının internet aracılığıyla gerçekleştirilme biçimidir. Genellikle abonelik sistemi (kullandığın kadar öde) ile fiyatlandırılan, bir ana sunucudan web tabanlı bir şekilde küçük istemci (thin client) büyük sunucu (fat server) modeli (bulut modeli) kullanılarak işlemlerinizi yapabileceğiniz bir yazılım türüdür. Geleneksel yazılımlardan farklı olarak, SaaS herhangi bir kurulum gerektirmeden, her tür güçte bilgisayarlarda sadece basit bir web sayfası üzerinden kullanılabilen, anında tüketebileceğiniz bir yazılım türüdür.

SaaS Kullanım Alanları

Forrester Research kuruluşunun 2014 raporlarında, SaaS yazılımlarının ağırlıklı olarak insan kaynakları yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, birlikte çalışma sistemleri ve satın alma süreçlerinde kullanıldığını ancak ERP, finans ve iş zekası alanlarında da kullanımının önemli ölçüde sağlanabileceği belirtiliyor.

Bugün SaaS yazılımları kullanarak bulut sisteminde bir veri ambarı sahibi olabilir bu verileri de  projelerinize adapte ederek kısa sürede önemli ölçüde gelişmeler elde edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, satış ve pazarlama ile ilgilenen herkesin aşina olduğu Hubspot.com 48000 müşterisi ve milyonlarca kullanıcısıyla bugün şirketlerin satış konusunda çözüm aradığı öncü SaaS firmalarından bir tanesi. Satışın yönetimi ve iletişim aşamalarını daha hızlı ve sistematik olarak bu SaaS sistemiyle gerçekleştirebilirsiniz. DIGITA’dan bir örnek vermek gerekirse, herhangi bir inşaat projesinde personel ve hakediş takibini, maliyetlerinizi ve performansınızı DIGITA SmartRise kullanarak inceleyebilir, projenizi kapsamıyla uyumlu bir şekilde konfor alanınızın dışına çıkmadan tek ekran kullanarak zamanında ve maliyetinde tamamlayabilirsiniz.  

Neden SaaS yazılımı kullanmalısınız ?

SaaS yazılımları geleneksel kurumsal yazılımlar karşısında bir çok avantajlar barındırmaktadır:

-
Hemen kullanmaya başlayabilirsiniz

 
SaaS uygulamaları, kullanıcıya teslim edilmeden önce zaten yüklemesi ve yapılandırılması tamamlanmış olarak bulut sisteminde hazır bulundurulur. Böylelikle geleneksel yazılım kurulumlarına karşı alışılmış ertelemelerin önüne geçer.


- Daha hesaplı

SaaS genellikle abonelik sistemiyle yani kullandığınız kadar ödeyerek ve kullanımdan önce lisans için herhangi bir bedel ödemenize gerek kalmadan yararlanabileceğiniz bir yazılım türüdür. Bu noktada geleneksel kurumsal yazılımlarını edinebilmek için ödenen ve sonradan belki kullanmak istemeyeceğiniz bu yazılımlar için oluşan mali yükü ortadan kaldırabilirsiniz. Dolayısıyla KOBİ’lere de uygulanıp güçlü sonuçlara o kadar da güçlü olmayan araçlarla ulaşılabilir.


- Herhangi bir teknik altyapı gerektirmiyor


Karmaşık bilişim altyapısını yazılımı geliştiren taraf halihazırda oturtmuş olarak SaaS yazılımınızı sisteme entegre ediyor. Aynı zamanda, kullanıcıların herhangi bir şekilde donanımlarının veya hangi işletim sistemi versiyonunun hangi veritabanını desteklediği konularını dert etmesine gerek kalmıyor.

-
Her yerden ve her ekrandan çalışabilirsiniz

İnternet erişiminin sağlanabildiği herhangi bir yerden herhangi bir araç ile (bilgisayar, telefon, tablet…) SaaS çözümlerine ulaşabilir, verimli olduğunuzu düşündüğünüz herhangi bir anda kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle birden çok konumda çalışanlar veya evden çalışanlar için SaaS sistemleri bu tür ihtiyaçları tam olarak karşılıyor.


- Güncelleştirmeler ve Yedekleme

Yazılım sağlayıcılar sizin yerinize güncelleştirmeleri ve yedeklemeleri yaparak hem her zaman en güncel şekilde kullanmanızı hem de yedekleme sürecinde kaybedilen zamanınızı üstleniyor.

-
Ölçeklenebilir seçenekler

SaaS yazılımı sağlayıcılar genellikle kullanıcılarına birden çok abonelik seçeneği sunarak hem maliyetlerinizi azaltıyor hem de ihtiyaca yönelik olarak abonelik türünü değiştirebilmenize olanak sağlıyor.


Kaynaklar: Invest Northern Ireland, Handshake.com, Workbooks.com, IBM, Forrester Research

https://www.forrester.com/report/Application+Adoption+Trends+The+Rise+Of+SaaS/-/E-RES116071?isTurnHighlighting=false&highlightTerm=rise of saas#

https://www.ibm.com/blogs/cloud-computing/2014/03/18/what-is-software-as-a-service-saas/

 

Diğer Başlıklar

Tahsilat Takibi Nedir?

Herkes, faturalarını zamanında öderse, bu çok hoş olacaktır fakat unutmayın ki burası gerçek dünya. Tahsilat takibi, gerçekleştirmeniz bu noktada önemlidir.

Şirketinizde Dijital Dönüşüm Başarı Hikayesi Gerçekleştirin!

İş Süreçlerinizi, Raporlama ve Denetleme Kültürünüzü
Güncel Teknolojiler ve Sektörünüzün en iyi uygulamaları ile birleştirerek kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

Çözüm İsteyin

Kayıpları Geri Kazanın   ||   Rakiplerinizin Önüne Geçin   ||   Karlılığınızı Arttırın

Başarı Hikayelerimiz