İnşaat firmalarının üstlendikleri tüm projelerinde kâr - zarar dengesini en iyi şekilde hesap etmesi gerekiyor. Dünyanın en çok okunan iş dünyasına yönelik prestijli dergi Fortune yeni bir makale yayımladı.

İnşaat Projelerinde Kâr Zarar Analizinin Önemi
İnşaat firmalarının üstlendikleri tüm projelerinde kâr - zarar dengesini en iyi şekilde hesap etmesi gerekiyor. Dünyanın en çok okunan iş dünyasına yönelik prestijli dergi Fortune yeni bir makale yayımladı. Bu makalesinde Türkiye'deki inşaat sektörlerinin zarar görmesinin nedenlerini sıraladı. Fortune gibi en prestijli iş dünyası basın yayın aracının analizine göre rant sağlama, gelişmiş nitelikli finansal muhasebe araçlarından yoksun olma gibi nedenler inşaat sektörlerinin zarar etmesinin başlıca nedenleri olarak sıralandı. İşte bu makaleden yola çıktığımız zaman inşaat şirketlerinin tüm projelerde mutlaka nitelikli finansal araçlarla kâr - zarar analizi yapması gerekiyor.
 
Nitelikli Finansal Muhasebe Araçlarını Kullanma
 
Fortune dergisinin üzerinde durduğu kâr - zarar analizinin önemine ilişkin açıklamada nitelikli finansal muhasebe araçlarının kullanılmasının altı çizildi. Böylelikle inşaat şirketlerinin üstlendikleri proje öncesinde net maliyet tablosunu ortaya çıkaracak yazılım araçlarının kullanılmasının önemi üzerinde durulmuştur. Bu sayede her yönüyle sizlerin de mali anlamda herhangi bir şekilde ziyana uğramamak adına mutlaka kâr - zarar analizi yapacağınız gelişmiş teknik muhasebe araçları kullanmanız gerekli görülmektedir.
 
Tek Merkezden Şantiye Yönetimi
 
Puantaj, personel takibi, evrak takibi, çek takibi, kasa takibi ve daha birçok işlemlerinizi tek merkezden yönetebilme imkanı sağlayan gelişmiş yazılım sayesinde sizler de kârınızı zararınızı en iyi şekilde hesaplamış olacaksınız. Bu da üstlendiğiniz tüm projelerin her anlamda başarıya ulaşmasını sağlaması açısından gerçekten de önemli bir ayrıntıdır. Bu ayrıntıya dikkat çekildiği zaman her açıdan inşaat şirketlerinin günden güne zarar görenlerinin sayısının artmasındaki ana sorun da büsbütün ortadan kaldırılmış olunacaktır.
 
Maliyet Hesaplamasında Teknolojiden Yana Olma
 
Dünyanın en prestijli iş dünyası dergisinin verilerine göre teknolojik nitelikli finansal araçların temin edilmesiyle sizler de teknolojiden yana olmuş olacaksınız. Bu sayede zarar etmeyecek ve üstlendiğiniz projeden en kârlı çıkacak inşaat firması dahi olabileceksiniz. Aynı zamanda mobil cihazlardan da rahat bir şekilde takip yapılabilme imkanı sunması açısından gerçekten de geliştirilmiş yazılım araçlarıyla maliyet hesaplaması size çok şey katacaktır. Hem taşeron yönetimi hem de finansal yönetimi bir arada bulabileceğiniz bu muhasebe araçlarıyla kâr - zarar analizi yapmak çok daha önemli olmaktadır.
 
Kâr Zarar Analizi Bugünden Geleceği Görmektir
 
Öte yandan inşaat sektöründe kâr - zarar analizinin çok önemli bir diğer özelliği, bugünden geleceği görebilmektir. Gerçekten de maliyet hesaplamasında her açıdan geleceğe uzanmak isteyenlerin mutlaka nitelikli muhasebe araçlarıyla geleceği bugünden görebilmeleri son derece mümkün. 
Aynı zamanda Devlet Planlama Teşkilatı stratejisine göre de kâr - zarar analizinin yapılmasında nitelikli finansal araçların kullanılması gerçekten de önemli görülmektedir. Böylelikle her açıdan proje yönetiminde maliyet hesaplaması son derece öncelikli konuların arasında gelmeye devam edecektir.
 
Devlet Planlama Teşkilatının Stratejik Takibi
 
DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) düzenli olarak stratejik tablolar çıkarıyor. Özellikle inşaat sektörüne ağırlık verdiği bu mali tabloları şirketlerin zarar görmesini engellemek adına son derece önemli. Sizler de nitelikli finansal araçları kullanarak bu stratejik tablolardaki verileri en iyi şekilde okuyabilirsiniz. Bu sayede proje yönetiminde olması gereken çalışma takvimini her anlamda en iyi şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Buraya kadar anlatılanlardan da açıkça anlaşıldığı gibi inşaat sektöründe proje yönetimi gerçekleştirilmesi sürecinde her anlamda kâr - zarar dengesinin çok büyük önemi vardır. Siz de bu önemi dikkate aldığınız zaman her açıdan hem teknolojik açıdan işlerinizi rahatlatacak hem de mobil yazılım farkıyla her zaman kontrol edebilir olacaksınız.

E-bültenlerimize üye olarak bizden ve sektördeki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Diğer Başlıklar

Maliyet Kontrolünde Verimlilik
Maliyet Kontrolünde Verimlilik

İnşaat projelerinde maliyet analizi son derece önemli bir konuyu oluşturmaktadır. Bu nedenle projeyi üstlenen şirketlerin her açıdan maliyet kontrolü yapmaları gerekmektedir.

İnşaat Proje Yönetimlerinde Karşılaşılan 10 Sorun
Şantiye Günlük Rapor Örneği
CPM (Kritik Yol Yöntemi) Nedir?