Saas ve On Premise Hakkında Tüm Bilgiler

Software As Service kelimelerinin kısaltılmasından oluşan SaaS bulut teknolojisiyle birlikte popüler olmayı arttırmış bir yazılımdır

Software As Service kelimelerinin kısaltılmasından oluşan SaaS bulut teknolojisiyle birlikte popüler olmayı arttırmış bir yazılımdır. Bulut tabanlı yazılım sistemi SaaS ile bireysel ve kurumsal tüm kullanıcılar için gerçekten de birçok yönden avantajları vardır. Bu avantajları arasında arşivlemeden veri erişimine, yedekleme stratejisinden e-posta yönetimine, CRM yönetiminden mobil erişim hizmetlerine varıncaya dek birçok alanda gerçekten de üstün yanları vardır.

On-Premise sunucu tabanlı bir yazılım olarak karşımıza çıkmaktadır. Sunucu tabanlı olmasından dolayı tüm arşivlerin, dataların sunucu kaynağında görüntülenmesi, internet ortamına aktarılmaması anlamına gelmektedir. Aynı zamanda kurumsal anlamda daha tasarruflu yazılım kullanmayı tercih edenlerin ilk önce karar verdikleri alt yapı sistemi arasında gelmektedir.

 

Saas Kulanmanın Avantajları

Saas yani bulut tabanlı yazılımı kullanmanın birçok avantajları vardır. Bunlar;

- Bulut tabanlı tüm ofis programlarına erişim sağlaması

- E-posta yönetimi, takvim ve ajanda yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi ve kurumsal yönetimi hızlandırır,

- Veri depolama işlemlerinin web bağlantısı üzerinden tüm kontrolleri gerçekleştirilir,

- Kurumsal kaynak planlama ve belge yönetimi sisteminin kolay yoldan kontrol edilmesini sağlar.

Bütün bunları sıralamak mümkün olabilmektedir.

 

On-Premise Kullanmanın Avantajları

Sunucu tabanlı bir yazılım olarak on-premise kullanıcıları da bir hayli fazladır. Nedeni ise şunlardır:

- Bu yazılım ile bütün verilerin sunucu bazlı depolanması, arşivlenmesi mümkün olur,

- Depolama, arşivleme kısacası database limiti bulunmaz. Bu da sınırsız bir kullanım anlamına gelmektedir,

- Kişiselleştirme özelliği sayesinde yazılımdan daha verimli kullanmanız mümkün olabilmektedir,

- On-Premise tabanlı yazılım kullanımında sisteminizle çok rahat bir şekilde entegrasyon sağlayabilir ve böylelikle maksimum fayda elde edebilirsiniz,

- Maliyet açısından da daha ekonomiktir tek seferliğine satın alarak süresiz kullanma hakkına sahip olabilirsiniz.

İşte tüm bu özellikleri on-premise alt yapısının öne çıkan teknik yanlarını oluşturmaya devam etmektedir.

 

İnşaat Sektöründe Saas vs On-Premise

İnşaat sektöründe de teknolojik imkanlar tüm yönleriyle yaygın halde kullanılmaktadır. Çünkü elektronik ortamdan çok daha hızlı ve teknik yönetim gerçekleştirmek mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda her nerede olursanız olun mobil cihazlardan dahi kolaylıkla şantiye yönetimi sağlanabildiği için giderek önemini arttırmaya devam ettiğini kesinlikle ifade etmemiz gerekecektir. Bunun için bulut tabanlı saas ve sunucu tabanlı on-premise inşaat sektörlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Saas vs On-Premise Maliyet Karşılaştırması

On-Premise sadece tek seferliğine satın alınarak abone yenileme sürecine dayanmaması açısından daha ekonomik ve yararlıdır. Ayrıca kişiselleştirme ve sisteminize entegre edebilme özellikleri sayesinde kurumların ofis araçları açısından her anlamda rahatlıkla kullanımını sağlayabilmektedir. Bu da dikkat çeken bir konu olması hasebiyle gerçekten de son derece önemli bir konuyu teşkil etmeye devam edecektir.Öte yandan saas bulut tabanlı alt yapısı sayesinde tüm bilgi ve belgeleri web bağlantısı üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlar ve daha geniş özelliklerde ofis araçlarını kullanabilmenize olanak tanır. Bu yönüyle ekonomik anlamda biraz daha maliyetli olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Fakat kurumların CRM yönetimi ve kaynak planlama stratejileri açısından ilk önce tercih ettikleri arasında bulut tabanlı bu yazılımın geldiğini kesinlikle ifade etmemiz gerekmektedir.

 

Mobil Avantaj

Ayrıca saas mobilden de rahatlıkla tüm sisteme erişim sağlaması açısından da ekstra bir avantaja sahip olmaktadır. Üstelik bulut tabanlı programların günden güne geliştirilmesine bakıldığı zaman her anlamda saas daha avantajlı olduğunu söylememiz her anlamda olanaklı hale gelecektir. Bu da ortada duran bir diğer yaklaşım olması açısından gerçekten de ciddi anlamda önemli bir noktadır.

 

Diğer Başlıklar

İnsanlar İçin Proje Yönetimi

Kaynaklar veya personelin yönetimi söz konusu olduğunda proje yöneticilerinin günlük olarak yapmaya çalıştıkları durum tetrise benzer ve neredeyse herkesin karşı karşıya olduğu bir proje yönetimi karmaşası mevcuttur. Arada ki en büyük fark bizler insanız.

Şirketinizde Dijital Dönüşüm Başarı Hikayesi Gerçekleştirin!

İş Süreçlerinizi, Raporlama ve Denetleme Kültürünüzü
Güncel Teknolojiler ve Sektörünüzün en iyi uygulamaları ile birleştirerek kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

Çözüm İsteyin

Kayıpları Geri Kazanın   ||   Rakiplerinizin Önüne Geçin   ||   Karlılığınızı Arttırın

Başarı Hikayelerimiz