Dijital Satınalma Neyi İçerir?

Satın alma harcamalar yönüyle bir şirket için maliyet odaklı işlemler olarak görülse de esasında işin bütününde kârlılık ön plana çıkmaktadır.

Dijital Satınalma Neyi İçerir?

Satın alma harcamalar yönüyle bir şirket için maliyet odaklı işlemler olarak görülse de esasında işin bütününde kârlılık ön plana çıkmaktadır. Satınalmalarda maliyetleri düşürmek, şirketin kârlılığı ve verimliliği için önemlidir. Günümüzün teknolojisi ile harcamaları, verileri ve sayısal herşeyi takip etmek mümkün. Sadece sayısal verileri değil, elde edilen bilgiler ile bir veri tabanı oluşturarak diğer her şeyi analiz etmek, mümkün hâle geliyor. 

Türkiye, dijitalleşme sürecinde Avrupa ülkelerinin biraz gerisinde kalmış olsa da, dijital dönüşümün öncüsü olan teknoloji firmaları, bu süreci hızlandırmaktadır. Satınalma ve tedarik sürecini bir bütün olarak düşünürsek, dijital uygulamalar bu sürecin en önemli parçaları olarak dikkat çekiyor. Kullanılan yazılımlar ile bütünsel bir yaklaşım açısı belirleniyor. Tedarikçiler ile olan siparişlerden tutun ki satınalma yöneticilerinden alınan onaylar dahi bu teknolojik sistemler aracılığıyla tamamlanıyor. E-satınalma esasında dijital satınalmanın kendisini ifade ediyor. Günlük işlerin takibi ve görünürlüğünü sağlamak, verimliliği artırmak ve ihtiyaç duyulan malzemeleri daha kolay bir şekilde almak için dijitale ihtiyaç duyuluyor. 

20 ülkede 200’den fazla katılımcının katılmış olduğu bir ankete göre; şirketlerde dijitalleşme oranının yükseldiği ortaya çıkıyor. Teknolojik çözümlerin hayata geçirilmesi ve satınalma süreçlerinin stratejik adımlarında dijitalin kullanımının artacağı gözlemleniyor. Sadece belirli bir teknolojiye değil de farklı teknoloji olanaklarına da yönelimin olduğu anketin sonuçları arasında yer alıyor. 

En sık kullanım alanları; 
- Performans göstergelerinin dinamik tabloları, 
- Otomatik veri temizleme işlemleri, 
- Harcama verilerinin grafiklendirilmesi ve görsel bir hale getirilmesi, 
- 360 derecelik  bir vizyon önermesi, 
- Ödeme ve satış sonrası tüm süreçlerin otomasyonu,
- Verilerin yeniden girişi-onayı-iptali gibi konular için otomasyon sistemleri, 
- Otomatik raporlamalar, hatırlatıcılar, tedarikçi performans takibi,
- Gerçek zamanlı sipariş takibi,
- Web tabanlı erişim ve bulut tabanlı sistemler,
- Tedarikçileri değerlendirme,
- Otomatik sipariş oluşturma, talep onayı ve yetkilendirme işlemleri,

gibi birçok konuda dijital satın almadan faydalanılıyor.
 

Dijital Satınalma Ne Gibi Kolaylıklar Sağlıyor?

Dijital satın almanın en bariz kolaylığı, otomatikleşmiş sistemlerdir. Manuel işlemlerin ortadan kalkması ile birlikte daha sistemli bir şekilde ilerlenebilir. Tedarik dönüşümlerinin hızını arttırma noktasında faydalıdır. Yenilikleri yakalamak ve keşfetmek için de idealdir. Maliyetleri düşürme çabalarını kolaylaştırıyor. Verilerin tek bir ekranda toplanması ile birlikte satın alma yöneticileri, maliyetleri arttıran şeyleri tespit edebiliyor ve ona göre bir strateji oluşturabiliyor. Günlük aktivitelerin daha basit bir hâle getirilmesi sağlanıyor.

Maliyet kontrol ve denetleme sistemleri, maliyet durumuna ilişkin kararlarda daha doğru seçimler yapmanıza yardımcı olmaktadır. Bulut tabanlı sistemler, verilerinize her yerden erişme imkânı tanır. Böylece internetinizin olduğu her yerden verilerinize kolayca ulaşabilirsiniz. İlerlemenizi kolayca takip edebileceğiniz yazılımlar, tasarruf etmenizi sağlar. 

Tedarikçilerle yapacağınız pazarlıklar, zorlu geçebilir. Dijital satın alma ile pazarlık yaparken güçlü taraf siz olursunuz. Sistem üzerinden gelen en iyi teklifi kolayca görebilir ve en uygun tedarikçiyi seçebilirsiniz. 

Taleplerinizi, tekliflerinizi, siparişlerinizi, teslimatlarınızı ve deponuzu yönetebileceğiniz tek bir yazılım, daha koordine bir şekilde çalışmanızı sağlayabilir. Tedarikçi listenizi, malzeme kartınızı ve projelerinizi güncel tutabilirsiniz. Kâğıt belgeler ile kısıtlı kalmaksızın istediğiniz sayıda sipariş ve teklif oluşturabilirsiniz. Sınırlardan kurtulabilir ve verilerinizi güvende tutabilirsiniz. Yetkilendirme sistemi ile biriminizdeki herkes, kendi yetkisi dahilinde işlem yapabilir ve kendi ekranlarına sahip olurlar. YoneTeam, tek bir yazılımda bunları sizin için sağlamaktadır. YoneTeam ile satınalma ve tedarik süreçlerinizi en iyi şekilde yürütebilirsiniz. İsterseniz kiralık isterseniz satılık seçeneği tercih edebilirsiniz. Siz de tedarikte dijital dönüşüm sürecinin hızını yakalayabilirsiniz. 

Diğer Başlıklar

Şirketinizde Dijital Dönüşüm Başarı Hikayesi Gerçekleştirin!

İş Süreçlerinizi, Raporlama ve Denetleme Kültürünüzü
Güncel Teknolojiler ve Sektörünüzün en iyi uygulamaları ile birleştirerek kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

Çözüm İsteyin

Kayıpları Geri Kazanın   ||   Rakiplerinizin Önüne Geçin   ||   Karlılığınızı Arttırın

Başarı Hikayelerimiz