Başarılı Proje Yönetimi İçin 10 İpucu

Başarılı Proje Yönetimi İçin 10 İpucu

Takım Çalışması ve Güçlü İletişim

İletişim hayatımızın her alanında oldukça önemlidir. İletişim içindeyken seçtiğimiz sözel olan kelimelerimiz, cümlelerimiz hatta sözel olmayan jest ve mimiklerimiz iletişimin yönünü ve sonucunu belirlemektedir. Ekip çalışmalarında da bu durum böyledir. Seçtiğimiz kelimeler, cümleler, jest ve mimikler karşımızdakini ikna etme ya da doğru iletişim kurabilmemizi belirler. Bunun beraberinde güçlü iletişim de hiç şüphesiz ekibin birbirini tamamlamasına işlerin daha verimli sürdürülmesine yardımcı olacaktır.

Etkileşimli takım çalışması sadece proje yönetimi için değil iş hayatının her alanında başarıyı yakalamanın en temel yapı taşıdır. Projelerde uyumlu takım çalışmasının en başta gelen faydalarından bir tanesi hızlanmadır. Uyumlu bir takım çalışması ile iş planlandığı gibi daha az sürede tamamlanacaktır. Bir iş kaleminde ortak payda da toplananların birbiri ile etkileşim içinde olması işlerin daha verimli ilerlemesine yardımcı olacaktır. Hayatın her alanında ortak verilmiş kararları uygulamak ve hayata geçirmek daha kolaydır.

Doğru Proje Yönetim Sistemi

Günümüzde piyasada birçok proje yönetimi sistemi bulunmakta ve bunların bazıları oldukça karmaşık yapıya sahiptirler. Bu doğrultuda beklentilerinize yönelik bir sisteme yönelmek gerekir. Eğer aradığınız görevleri yönetmek, iletişimi kolaylaştırmak ve dosya paylaşmak olan temel bir sistemse o zaman çokça ekstra özellik sunan karmaşık programlardan uzaklaşmak gerekir.

Beklentiler Konusunda Gerçekçi Olun

Proje yönetimi konusunda iş planı her zaman doğru uygulanmalı ve iş planına bağlı kalmak oldukça önemlidir. Ancak bu durumda da beklentileri gerçekçi tutmak gereklidir. Çoğu firma projelerde yanlış beklentiler yüzünden başarısız olarak algılanmaktadır.

Hatalardan Ders Çıkarmak

Riskler ve sorunlar projelerde her ne kadar çalıştığınız iş kaleminin alanına özgü gibi gözükse de aslında ortak bir payda da birleşebilirler. Bu nedenle daha önce ki kendi projenizde oluşan hatalardan ya da başka projelerde oluşan hatalardan ders çıkarmak projelerinizi daha sağlıklı yönetmenize imkan verecektir.

Proje Yönetimi Eğitimi ve Sanal Öğrenim İmkanı

Proje yönetimin de daha sağlam adımlar atmak istiyorsanız yapacağınız en doğru hareketlerden birisi gerekli bilgi ve yetenekleri kazanmak adına proje yönetimi eğitimlerine katılmaktır. Özellikle firmaların tecrübesiz adaylara yönelik ön yargılı yaklaşması bu eğitimlerin önemi daha da arttırmaktadır. Katılacağınız eğitimler sonucu bilgi ve yeteneklerinizi global bir sertifika ile belgelendirmek oldukça faydalı olacaktır.

Ancak birçok insan da proje yönetimi eğitimlerine karşı ön yargılı yaklaşıyor ya da finansal sebeplerden dolayı eğitimlere katılamıyor. Bu durumda da eğitim firmalarının ilgili konularda belirli tarihlerde düzenledikleri sanal kurslar devreye giriyor. Sanal eğitim ile başarıya ulaşmış pek çok sayıda proje yöneticisi ile karşılaşmak mümkün.

Proje Planlarının Doğru Kullanılması ve İş Akışlarının Peşinen Tamamlanması

Her firmanın ve her projenin kendine has stratejileri mevcuttur. Ancak her projede ortak hedef zaman ve kaynak yönetiminin marjinal faydasını maksimum seviyede tutarak çıktı elde etmektir. Doğru metotların kullanılması bu hedeflere ulaşılmasında en önemli adımlardandır.

İş planına sadık kaldıktan sonra işleri yarım bırakmayarak zamanında tamamlamak, size projenin yürütülmesi sürecinde daha verimli imkanlar sağlayacaktır.

Gerekli Desteğin Sağlanması

Projelerin hayata geçirebilmesi için her zaman desteğe ihtiyaç duyulur. Bu destek genellikle üst yönetimin ya da proje sponsorunun desteğidir. Proje döngüsü, ekibin ve uygulayıcıların proje yönetimi olgunluk seviyesi yorgunluklardan etkilenir. Bu dönemlerde gelen motive edici destekler, projenin hedefe doğru ilerlemesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle proje yönetiminde alınacak destekler her zaman ihtiyaç duyulan ve değerli bir etkendir.

 

Diğer Başlıklar

Tahsilat Takibi Nedir?

Herkes, faturalarını zamanında öderse, bu çok hoş olacaktır fakat unutmayın ki burası gerçek dünya. Tahsilat takibi, gerçekleştirmeniz bu noktada önemlidir.

Şirketinizde Dijital Dönüşüm Başarı Hikayesi Gerçekleştirin!

İş Süreçlerinizi, Raporlama ve Denetleme Kültürünüzü
Güncel Teknolojiler ve Sektörünüzün en iyi uygulamaları ile birleştirerek kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

Çözüm İsteyin

Kayıpları Geri Kazanın   ||   Rakiplerinizin Önüne Geçin   ||   Karlılığınızı Arttırın

Başarı Hikayelerimiz