Sitenizin satışlarını arttırmak ve dönüşüm oranlarını arttırmak için yeniden pazarlama (remarketing) yönteminden faydalanabilirsiniz.

Remarketing Nedir?

Dilimizde, yeniden pazarlama olarak karşılık bulan remarketing, günümüzün popüler pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Dijital pazarlamanın yaygınlaşması ve kendini göstermesiyle, remarketing dediğimiz kavram ortaya çıkmıştır. Remarketing nedir? Özellikle E-ticaret siteleri tarafından dikkate alınan ve önemi kavranan bu kavram, web site satışlarını arttırmaya yönelik çalışmalar olduğu söylenebilir. Daha önce web sitenizi ziyaret etmiş, sayfalar arasında gezinmiş ve hatta sepete ekleme dahi yapmış ama herhangi bir ürün satın almamış kullanıcıları hedef alır. 

Sitenize ziyaret eden kişiler, kullandığınız remarketing aracına göre (genellikle Google Adwords kullanılmaktadır) ufak bir kod yardımıyla bu kişilerin takibi sağlanma ve siteden ayrıldıktan sonra, ziyaret edilen sayfalarda tekrar reklamınız gözükmektedir. Web sitenizden ayrılan kişiler, reklamınızı gördükten sonra tekrar sitenize gelebilir ve ürün satın alabilir. Bu ihtimali yükseltmek amacıyla yapılan çalışmalara genel olarak remarketing adı verilmektedir. Marka bilinirliği yaratmak ve reklam kampanyalarının etkisini arttırmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca, dönüşüm oranınızı da arttırmaktadır. 

İnternet üzerinden verdiğiniz reklamlar, bütçenizde büyük kayıplar vermeden ufak maliyetlerle yüksek kazançlar elde etmenizi sağlar.
Sitenizde bulunan cookies (çerezler) vasıtasıyla kullanıcı bilgileri veritabanınızda tutulmaktadır ve diğer sayfaları ziyaret ettiklerinde, o kişilere uygun reklamlar gösterilmektedir. Örneğin; kadın giyim satan bir firmaysanız ve spor giyim bölümünü inceleyen bir kullanıcıya veya kullanıcılara tekrar ulaşmak istiyorsanız, spor giyim kategorinize yapıştıracağınız kod yardımı ile tekrar o sayfayı inceleyen kullanıcılara ulaşabilirsiniz. 

Remarketing Önemi Nedir?

Remarketingin bu kadar önemli olmasının sebebi, sitenizi ziyaret etmeyen kullanıcılara nazaran, satın alma potansiyellerinin daha yüksek oluşudur. Özellikle, sepete kadar gitmiş veya son anda vazgeçmiş kullanıcıların satın alma gerçekleştirme olasılığı çok yüksektir. Onları vazgeçiren şeyleri anlayabilmek ve onları tekrar satın almaya yönlendirmek remarketing ile daha kolay bir hal almaktadır. Retargeting, yeniden hedefleme ile dijital pazarlama çalışmaları yapan firmalar, sizin için bunu gerçekleştirmedir ve dönüşüm oranınızı ciddi ölçülerde arttırmaktadır.
 
Sitenizi sürekli ziyaret eden kişilere dair oranlar da artış gösterebilir. Marka bilinirliği için ve hatırlanma oranları için de önemli bir yöntemdir. Sitenize direkt girişler artacaktır. Marka isminin bilinirliği ve arama hacmi yükselecektir. Bounce rate (ilk sayfadan çıkış) oranları düşüş yaşayabilir ve satışlarınızı ciddi oranlarda arttırabilirsiniz. 

Diğer Başlıklar

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, web sitenizin trafiğini arttırmak, arama motorlarında daha fazla görünmek ve arama motorlarının güvenini kazanmak için yapılmış çalışmalardır.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması) Nedir?

SEM ile istediğiniz hedeflere ve kitlelere daha rahat ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz ve satışlarınızı veya marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.