Türkiye'deki Web Sitelerinin Trafik ve Hız Analizi - DIGITA

Türkiye'deki Web Sitelerinin Trafik ve Hız Analizi

Sayfa Açılış Hızının Kullanıcı Deneyimine Etkisi

Daha önceki e-postamızda Türkiye'deki 150.000 yerli web sitesinin açılış sayfalarının hız performanslarının analiz edip sizlerle paylaşmıştık. Bunun üzerine Türkiye'deki web sitelerini, çektikleri trafik ve hızlarına bakarak bir kez daha analiz ettik. Açıkçası bizim beklentilerimizin de dışında sayılara ulaştık. Tahminimiz, trafiği yüksek olan sitelerin hız performanslarının da iyi olacağı yönündeydi. Ancak, aşağıdaki analizde sizin de göreceğiniz üzere durum biraz daha farklı.

DIGITA Türkiye Web Siteleri Hız Performans Dağılımı

Peki bu rakamlar ne anlama geliyor?

Yüksek trafik çeken web siteleri bile, sayfa açılış hızlarına gerekli hassasiyeti göstermedikleri için daha küçük rakiplerine karşı hız konusunda dezavantaja sahiplerdir. Dolayısıyla küçük rakiplerin açılış sayfası hızı size göre daha iyi ise özellikle arama motoru optimizasyonu ve Google AdWords gibi internet reklamcılığı başlıklarında uzun kuyruk anahtar kelimelerde sizden daha avantajlı olacaklardır. Bu sebeple, dijital pazarlama faaliyetleri yürütüyorsanız, web sitesi hız optimizasyonları ile yeni müşterilere erişiminizi artırarak satışlarınızı da çoğaltabilirsiniz.


Site Açılış Hızının Pazarlama Maliyetlerine Etkisi Nedir?

Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının %78'inin 3 saniyeden uzun açılan sitelerden ayrılarak, rakip sitelere gittiğini gösteriyor. Hızlı bir web sitesi; dönüşümlerinizi arttırarak reklam maliyetlerinizi düşürürken, siteden hemen ayrılma oranlarınızı da azaltır. Bu yüzden site açılış hızınız, tüm satış ve pazarlama faaliyetlerinizde öncelikli test etmeniz gereken kriterlerden biri olmalıdır.

Web sitesi açılış hızınızın arttırılması, ziyaretçi deneyiminizi iyileştirdiği için arama motoru optimizasyonu (SEO) dönüşümlerinizi artırır, tıklama başı maliyetlerinizi (TBM, CPM, CPC, CPA) düşürür.


İletişimde Kalalım!

Aynı eko sistemin parçaları olarak, sizinle belirli aralıklarda benzeri çalışmaları paylaşıyor olacağız. İlginizi çeken konu başlıklarını bizler ile paylaşırsanız ilerideki araştırmalarımızı yoğun talep alan konu başlıklarına öncelik vermeye çalışacağız.

Araştırma verilerinin tamamı DIGITA'ya aittir. Bizi bilgilendirdiğiniz ve referans olarak gösterdiğiniz takdirde şirket içi sunumlarınızda kullanabilirsiniz.


Detaylı Bilgi için Bize Ulaşın

YUKARI