Sayfa Açılış Hızı ve Harcama Segmentlerine Göre Dağılımı - DIGITA

Türkiye'deki Web Sitelerinin Sayfa Açılış Hızı ve Harcama Segmentlerine Göre Dağılımı

Sayfa Açılış Hızı ve Dijital Pazarlama Bütçesi

Daha önceki e-postamızda Türkiye'deki web sitelerinin açılış sayfaları ile trafikleri arasındaki ilişkiye bakmış ve trafiği yüksek olan sitelerin bile bu konuya yeterince önem vermedikleri sonucuna ulaşmıştık. Bu e-postamızda ise harcama gruplarına göre firmaların web sitelerini inceledik. Aşağıdaki tablolarda sizin de göreceğiniz üzere daha yüksek harcama yapan gruplar biraz daha hız konusuna önem verseler bile diğer gruplarla arasında çok da fazla bir fark oluşmamıştır.

Sayfa Açılış Hızı ve Dijital Pazarlama Bütçesi

Peki bu rakamlar ne anlama geliyor?

Yüksek harcama yapan firmalar, ürünlerini eğer web siteleri üzerinden pazarlıyor ya da satıyorsa, web sitelerindeki düşük hızlar müşterilerin siteleri terk etmesine neden olabilir. Özellikle pazarlama faaliyetinin yoğun olduğu zaman aralıklarında web sitelerindeki olası yoğunluklarla birlikte, kullanıcılar sitelerden hemen çıkabilmektedir. Dolayısıyla harcama başına kazanılan kullanıcı veya ziyaretçi oranları düşmektedir.


Site Açılış Hızının Pazarlama Maliyetlerine Etkisi Nedir?

Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının %78'inin 3 saniyeden uzun açılan sitelerden ayrılarak, rakip sitelere gittiğini gösteriyor. Hızlı bir web sitesi; dönüşümlerinizi arttırarak reklam maliyetlerinizi düşürürken, siteden hemen ayrılma oranlarınızı da azaltır. Bu yüzden site açılış hızınız, tüm satış ve pazarlama faaliyetlerinizde öncelikli test etmeniz gereken kriterlerden biri olmalıdır.

Web sitesi açılış hızınızın arttırılması, ziyaretçi deneyiminizi iyileştirdiği için arama motoru optimizasyonu (SEO) dönüşümlerinizi artırır, tıklama başı maliyetlerinizi (TBM, CPM, CPC, CPA) düşürür.


İletişimde Kalalım!

Aynı eko sistemin parçaları olarak, sizinle belirli aralıklarda benzeri çalışmaları paylaşıyor olacağız. İlginizi çeken konu başlıklarını bizler ile paylaşırsanız ilerideki araştırmalarımızı yoğun talep alan konu başlıklarına öncelik vermeye çalışacağız.

Araştırma verilerinin tamamı DIGITA'ya aittir. Bizi bilgilendirdiğiniz ve referans olarak gösterdiğiniz takdirde şirket içi sunumlarınızda kullanabilirsiniz.


Detaylı Bilgi için Bize Ulaşın

YUKARI