Analizler - DIGITA

Türkiye Web Sitesi Hız Analizi

Türkiye'deki Web Sitelerinin Hız Analizi

DIGITA olarak uzunca bir süredir gerçekleştirdiğimiz Türkiye geneli web sitesi araştırmalarımızı yavaş yavaş sektörün temsilcileri ile paylaşmaya başlıyoruz. Geçtiğimiz ay yaklaşık 150.000 yerli web sitesinin ana sayfa açılış hızlarını ölçümleyip aşağıdaki sonuçları aldık

DIGITA Türkiye Web Siteleri Hız Performans Dağılımı

Peki bu rakamlar ne anlama geliyor?

Türk dijital eko sisteminin daha gidecek çok yolu var. Bu sonuçlara bakarak web sitesi açılış performansı kriterinin genellikle göz ardı edildiğini söyleyebiliriz.

Yüksek pazarlama giderleri olan firmalar bile bu konuyu ihmal ettikleri için reklam maliyetlerinin büyük bir kısmı boşa gitmektedir.


Site Açılış Hızının Pazarlama Maliyetlerine Etkisi Nedir?

Yapılan araştırmalarda, internet kullanıcılarının %78?i 3 saniyeden uzun açılan sitelerden ayrılarak, rakip sitelere gittiğini gösteriyor. Hızlı bir web sitesi dönüşümlerinizi arttırarak reklam maliyetlerinizi düşürürken, siteden hemen ayrılma oranlarınızı da azaltır. Bu yüzden site açılış hızınız, tüm satış ve pazarlama faaliyetlerinizde öncelikli test etmeniz gereken kriterlerden biri olmalıdır.

Web sitesi açılış hızınızın artırılmasıİ; ziyaretçi deneyiminizi iyileştirdiği için, arama motoru optimizasyonu (SEO) dönüşümlerinizi artırır, tıklanma başı maliyetlerinizi (TBM, CPM, CPC, CPA) düşürür.


İletişimde Kalalım!

Aynı eko sistemin parçaları olarak, sizinle belirli aralıklarda benzeri çalışmaları paylaşıyor olacağız. İlginizi çeken konu başlıklarını bizler ile paylaşırsanız ilerideki araştırmalarımızı yoğun talep alan konu başlıklarına öncelik vermeye çalışacağız.

Araştırma verilerinin tamamı DIGITA? ya aittir. Bizi bilgilendirdiğiniz ve referans olarak gösterdiğiniz takdirde şirket içi sunumlarınızda kullanabilirsiniz.


Detaylı Bilgi için Bize Ulaşın

Diğer Başlıklar

YUKARI